Cilt Temizleme

Cilt; iç organların ve tüm vücut sistemlerinin sağlıklı olup olmadığını, beslenme tarzını, yaşam şeklini, zararlı alışkanlıkların olup olmadığını, uyku düzenini ele veren; kişinin bir nevi sıhhat durumunu yansıtan bir ayna vazifesi görür. İlk kez karşılaştığımız bir insanda ilk göze çarpan yer, cildidir.  Bu yüzdendir ki karşıya ilk intibayı veren cilde iyi bakmak ve ona ihtiyaç duyduğu bakım ve alakayı vermek çok mühimdir.

Ergenlik ile başlayan cilt bozulmaları, yeterli bakım sağlanmadığında ileri giderek daha kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Bu dönemden itibaren oluşan sivilceler, kızarıklıklar, siyah noktalar, cilt deformasyonları ve diğer cilt sorunları eğer zamanında tedavi edilmez ve uygun ürünlerle iyileştirme ve bakım yapılmazsa, daha ilerde daha büyük cilt problemleri ile savaşmak zorunda kalmak gerekebilir.

 

Cilde gereken ilgiyi ve alakayı göstermek için illa ki ciltte bir bozulma ve deformasyon olmasını beklemek gerekmez.Cilt Temizleme Cilt sorunları yaşanmasa bile cildi her sabah ve her akşam temizlemek ve temiz tutmak, büyük cilt sorunlarının başlamadan önlemenin en önemli adımıdır. Yani cilt temizleme cilt sorunları ile alakalı değildir ve olması gereken gündelik rutindir.

Doğal cilt temizleme yöntemleri ile cilde hem iyi bir bakım yapılacak, hem de cildin daima temiz kalması sağlanacaktır. Ciltte oluşan siyah nokta, sivilce, yağlanma yahut kuruluk belli sebeplere bağlı olarak oluşur. Dengesiz ve yanlış beslenme, yorgunluk, sigara ve alkol tüketimi,  yetersiz uyku gibi faktörler sebebiyle meydana gelen bu cilt problemlerini gidermenin en etkili yolu, ilk önce sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzı belirlemek, daha sonra da cilt temizleme yöntemlerini uygulamak…

Cilt temizleme hususunda atılacak ilk adım bir hekime başvurmak ve tavsiye edeceği ürünleri kullanmak olmalıdır.

Şayet ciltte meydana gelen problemler beslenme ile ilgili problemlerse, cilt temizleme uygulaması yaparken önce beslenme ile ilgili problemleri çözmek ve beslenme düzeninde gerekli değişiklikleri yapmak gerekir. Evde yapılabilecek düşük maliyetli maskelerle ve doğal ürünler ile yapılacak bakımlar, cilt temizleme konusunda son derece etkili olabilecek çözümlerdir.  Cilt bakımı ve cilt temizleme yapmadan önce cildin kuru mu, yağlı mı, yoksa normal mi olduğunu, yani cilt tipini bilmek sonucun etkili olmasını sağlayacaktır.

Cilt Temizleme Nasıl Yapılır

Kuru Ciltlerde Cilt Temizleme:

Eğer cildiniz kuru cilt tipinde ise, gece yatmadan önce, pamuğu yağsız süte batırıp yüzünüzü bununla silebilirsiniz. 15 dakika bekleyerek temiz bir parça pamuğu bu kez ılık suya batırarak yüzünüzü yeniden silerek kurulayın.

 

Normal Ciltlerde Cilt Temizleme:

Bir avuç üzümü avucunuzun içinde sıkın ve sıktığınız üzüm suyuna bir parça pamuk batırarak cildinizi silin. 15 dakika bekledikten sonra durulayın.

Bunun haricinde 300 ml. yağmur suyuna 10-14 damla gliserin damlatın ve karıştırarak cildinizi bu suyla yıkayın.

Bir yöntem daha var ki, bunu uygulamak için erkeklerin kullandığı tıraş fırçalarından edinmeniz gerekiyor. Tıraş fırçasını ıslatın ve yüzünüz için kullandığınız sabunla köpürterek yüzünüze sürün. Siyah noktalar için etkili olan sabunlardan kullanırsanız daha da etkili bir cilt temizleme şekli olur. Yüzünüzü köpürtülmüş fırça ile iyice temizledikten sonra bol suyla yıkayarak durulayın.

Yağlı Ciltlerde Cilt Temizleme:

Cilt Temizleme Nasıl YapılırYağlı ciltlerde cilt temizleme işlemi biraz daha farklı.Sıcak su dolu bir kabın içine 1 avuç dolusu kuru papatya ufalanır ve 5 dakika bekleterek süzülür. Temiz ve yumuşak dokulu bir havlu, bu suya batırılarak sıkılır ve yüzü silinir. Bu uygulama 5 dakika sürdürülür. İşlem bitince cildi gül suyu ile silmek de tamamlayıcı ve son derece etkili bir son dokunuştur. İşlemi doğal gül suyu ile yapmanız daha da faydalı ve net sonuçlar almanızı sağlar. Doğal gül suyu elde etmek için bir kavanozun içini ağzına kadar gül yaprağı ile doldurup üzerine temiz şişelenmiş içme sularından ilave edin. 15 gün içinde doğal gül suyunuz hazır hale gelecektir.

Cilt temizlemek için gerekli ürünler; hazır cilt temizleme kürü, tonik ve nemlendirici kremdir.

Cilt temizleme hususunda en mühim ayrıntılardan birisi de, yüzü günde en az 2 kez ılık suyla yıkamaktır. Cilt bu şekilde yağlardan ve bakterilerden arınır; bu da ciltte siyah nokta oluşumunun en aza indirgenmesi yahut tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Cilt temizleme uygulamalarında cildi ılık suyla yıkayın, sıcak suyla değil. Sıcak su kullanmak cildin fazla yağ kaybetmesine neden olacak ve ciltte tahriş oluşturacaktır.

Cilt temizleme uygulamanız bittikten sonra hijyen sağlama açısından kağıt havlu da kullanabilirsiniz. Eğer cildinizde sivilce varsa, sivilceleri dağıtmamak adına oldukça yavaş hareketlerle kurulama işlemi yapmanız gerekir.

Cilt temizleme işleminde son adım, yüz iyice yıkanıp kurulandıktan sonra  tonik ve nemlendirici krem sürmektir.

Comments

comments

Takipte Kalın

Bizi takip etmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın