Cilt Hastalıkları

Cilt Hastalıkları günümüzde pek çok insanı etkileyen, bir kez bile olsa hemen herkesin başına gelen, çare aratmışlığı olan şikayetlerdir. Bebeklikten başlayarak ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde pek çok şekilde karşı karşıya kalınan cilt hastalıkları tıbbi ve bitkisel çözümlerle tedavi edilebilmektedir. Cilt hastalıklarının çoğunun kökeninde yatan sebep hormonal değişimlerdir. Sözgelimi çoğu kadın regl dönemi öncesinde ciltlerinde sivilcelenme problemi yaşar. Ergenlik döneminde artan hormonal salınımlar ergenlik sivilcelerini tetikler. Hamilelik döneminde değişin hormonal yapı sebebiyle de anne adayları cilt problemleri yaşayabilmektedir. Bunun dışında beslenme tarzı, yaşam şekli ve stres durumu da cilt problemlerine sebep olan faktörlerdir.

Cilt Hastalıkları

CİLT HASTALIKLARI ÇEŞİTLERİ

Egzama: En sık karşılaşılan cilt problemlerinden birisi de egzamadır.  Dermatit de denilen egzama özellikle çocuklarda çok sık görülür. Sebepleri ve tedavisi hakkında uzmanların çok net açıklama yapamadığı egzama cildin savunmaya geçerek bir nevi tepki vermesi durumudur. Yani egzama neden olur sorusuna verilecek en net yanıt olarak kalıtımsal faktörler denebilir. Ciltte kabartılar, kaşıntı ve tahrişle gözlemlenen egzamanın çocuklarda zaman içinde kendiliğinden iyileşebilme gibi bir özelliği varken, yetişkinlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Cildi tahriş eden etkenlerden uzak durularak ve egzamalı bölgeye temas etmemeye çalışarak durum kontrol altında tutulabilir..

  • Siğil: En sık rastlanılan cilt problemlerinden birisi olan siğil virüslerin sebep olduğu bir hastalık olarak bilinir. Deri ile aynı renkte, kabarık ve sert dokulu, içinde siyah virüsler barındıran siğiller, bağışıklık sistemi güçsüz düştüğünde ortaya çıkarlar. Siğillerin en zararlıları kadınlarda ve genital bölgelerde oluşanlarıdır. Bu bölgelerde oluşan siğiller tedavi edilmediği taktirde büyük oranda rahim ağzı kanserine sebebiyet vermektedirler.

Cilt Hastalıkları Çeşitleri

  • Uçuk: Çoğunlukla çocuklarda ve gençlerde görülen ve Herpes olarak bilinen uçuklar çoğunlukla ağız çevresinde çıkarlar. Heyecan, korku, stres, gibi problemler sebebiyle çıktığı bilinmektedir. Lenf bezlerinin iltihaplanmaı durumunda da uçuk çıktığı bilinmektedir.
  • Saç Dökülmesi: Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden birisi cilt hastalıklarıdır. Pek çok insanda görülebilen saç dökülmesi mevsimsel ve geçici sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, saç derisiyle ilgili problemler yüzünden de yaşanabilmektedir.
  • Benler: Cilt problemleri içinde belki de en zararsızı olan benler hemen her insanın vücudunda bulunur. Genetik bir durumun uzantısı olan benler kişiye en fazla estetik anlamda rahatsızlık verebilir. Ancak bu benler, günümüz estetik ve lazer teknolojileri ve cerrahi yöntemlerle ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Mantar: Son derece mühim bir cilt hastalığı olan mantar, genelde hijyen eksikliği ile ortaya çıkar ve bulaşıcı özelliktedir. Sık olarak ayak ve ayak tırnaklarında çıkan mantarın tedavisi medikal kremler ve ilaçlardır. Mantarlar bu tür ilaçların düzenli kullanımı ile yok edilebilmektedir.
  • Ürtiker: Kurdeşen olarak da bilinen bu cilt rahatsızlığı cildin hemen hemen her bölgesinde görülebilmektedir. Deride açık pembe renk değişiklikleri şeklinde gözlemlenen ürtiker, çok geniş bir alana da yayılabilmektedir. Deride şişlik, renk değişimleri ve dayanılması güç kaşıntılar şeklinde ortaya çıkan ürtiker, günlük hayatta çok büyük problemlere sebebiyet vermektedir.        
  • Sedef Hastalığı: Ciltte beyaz deri pullanmaları şeklinde görülen sedef, dermansız dert olarak nitelendiriliyor ve dünya üzerinde belki de en çok görülen cilt hastalıklarının başında geliyor. Sedef hastalığının sebebinin genetik olduğu düşünülüyor. Tüm vücuda yayılabilecek kadar hızlı ilerleyen sedef, en çok dirsek, diz, saç derisi, kuyruk sokumu gibi bölgelerde görülüyor.

Comments

comments

Takipte Kalın

Bizi takip etmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın