Cilt Beyazlatma

Cilt, bazı etkenler yüzünden zaman içinde değişir. Öyle ki hem renginde, hem de dokusunda bazı değişimler meydana gelir. Ciltte meydana gelen olumsuz değişimlerin sorumlularından birisi güneştir. Korunmasız olarak ve yıllarca güneşe maruz kalan ciltlerde lekeler, koyulaşma ve kırışıklıklar gözlemlenir. Bunun dışında kimyevi etkenler, stres, yetersiz veya sağlıksız beslenme, çok fazla kozmetik ürün kullanma, sigara ve alkol tüketimi, düzensiz yaşam gibi etkenler de sayılabilir.

 

Pek çok insan lekesiz, pürüzsüz, kırışıksız ve açık renkte bir cilde sahip olmak ister. Bunun için de hem kozmetik ürünlerden hem de doğal çözümlerden faydalanır. Cildi daha iyi hale getirme çabası asla bitmez. İnsanların bu konudaki hassasiyeti ve gayreti sebebiyle özellikle cilt beyazlatma alanında hayli büyük bir pazar oluşmuş durumdadır. Cilt beyazlatma için özel olarak üretilen kremler, losyonlar ve karışımlar çol rağbet görmektedir. Ancak bu ürünlerin muhteviyatında her ne kadar bitkisel maddeler kullanıldığı söylense de, neticede kimyasal madde oranları hayli yüksektir. Bu kimyevi maddelerin de cildi tahriş etme olasılıkları yüksektir. Ayrıca fiyatları da her bütçeye hitap etmeyeceğinden kullanım ve tercih edilme oranları çok yüksek değildir.

İşte bu tür kimyasal içeriği yoğun olan hazır ürünler yerine; hem fiyat anlamında daha makul hem de daha güvenli ve daha etkili sonuçlar sunan doğal yöntemler kullanmak daha akla yatkın gelmektedir.

Doğanın kalbinden gelen; mutfaklarda gıda ve baharat olarak kullanılan yiyecekler, bitkiler ve otlar, aynı zamanda cilt beyazlatma yolunda etkili reçeteler haline dönüşebilmektedirler. Hem ucuz oluşları; hem de cilde herhangi bir zarar vermeden hatta fayda sağlayarak cilt rengini açıyor olmaları, onları daha da mühim kılıyor. Cilt beyazlatıcı kremlere tonla para vermektense, buzdolaplarında ve mutfak raflarında bulunan naturel malzemelerle belli bir zaman içinde rengi açılmış ve arnmış bir cilde kavuşmak mümkündür.

Cilt Beyazlatma

Bakalım cilt beyazlatma konusunda maharetli olan doğal malzemeler neler ve nasıl kullanılıyorlar… İşte cilt nasıl beyazlatılır sorusuna verilecek en doğal ve ferahlatıcı cevaplar…

Cilt Beyazlatma Yöntemleri

1-Pirinç Unu İle Cilt Beyazlatma:

Güneydoğu Asyalı kadınların ciltlerindeki pürüzsüz, lekesiz ve bembeyaz görünümü, kalıtımsal etkilerin dışında düzenli olarak uyguladıkları pirinç maskesine borçlu olduklarını söylesek, sanırız pirincin cilt beyazlatmaktaki başarısı üzerine iyi bir referans vermiş oluruz. Güneydoğu Asya’nın yakıcı güneşi karşısında ciltelrini korumak isteyen ve bunu doğal yollarla yapan kadınlar, yıllardır bir gelenek halinde pirinç ve pirinç ununu kullanıyor. Pirinçte ve dolayısıyla pirinç ununda da bulunan  para aminobenzoik asit (PABA) cildin üzerinde kalın bir tabaka oluşturarak cildi güneş ışınlarından koruyan doğal bir koruyucu vazifesi görür. Ferulik asit açısından da zengin olan pirinç, bu özelliği ile doğal bir antioksidan görevi görür ve güneşin zararlı ışınlarına karşı güçlü bir koruma sağlar.

Pirinçte bulnan “allantoin” adlı bileşen ise güneş yanıklarının daha kısa süre zarfında iyileşmesini ve cildin yumuşak kalmasını sağlıyor.

İşte cilt koruma ve beyzlatma anlamında tam bir profesyonel olan pirinçten elde edilmiş pirinç unu ile yapılacak maskeler sayesinde güneş ve sivilce lekelerini ortadan kaldırmak ve cildi 1-2 tona kadar açmak mümkün.

Gerekli malzemeler:

  • 2 çorba kaşığı pirinç unu
  • 1 çorba kaşığı süt tozu
  • 3 çay kaşığı zeytin yağı
  • Bir miktar su

Yapılışı:

Pirinç unu ile süt tozunu bir kaseye koyarak karıştırın. Ardından zeytinyağını ekleyin ve karıştırmaya devam edin. En son suyunu azar azar ekleyin ve krem kıvamı alana kadar karıştırın. Hazırladığınız maskeyi parmak uçlarınız yardımıyla cilt üzerindeki lekelerin üzerine ve ardından tüm yüzünüe, boynunuza, dekolte bölgenize ve hatta gerekli görürseniz kollarınıza ve bacaklarınıza da sürün. 15-20 dakika süreyle maskenin kurumasını bekleyin ve bol ılık su ile yüzünüzü durulayın. Maskeyi tüm vücudunuza da uygulayabilirsini. Böyle bir durumda duş da alabilirsiniz.

Pirinç unu maskesi ciltteki lekelerin görünümü azalıncaya kadar haftada 2-3 kez uygulanabilir. Etkili olduğunu gördüğünüzde pirinç unu maskesi bir alışkanlık ve gereklilik haline gelebilir.

Cilt Beyazlatma Yöntemleri

2-Yoğurt İle Cilt Beyazlatma:

Yoğurt, içerik olarak zaten son derece zengin ve faydalı bir süt ürünüdür ve muhteviyatında bulunan polimer maddesi de cilt için ekstra bir fayda sağlar. Yoğurtta bulunan laktik asitin cilt beyazlatıcı özelliği bulunmaktadır. Yoğurtla yapılacak maskeler hem cildi yumuşatma hem de beyazlatma konusunda başarı vadeder.

Bir miktar sade yoğurdu cildinize sürmekle işe başlayabilirsiniz.4-5 dakika bu şekilde bekleyin ve maskeyi ılık su ile cildinizden arıtın. Cilt renginizdeki açılmayı fark edebilmek için birkaç hafta boyunca her gün bu işlemi uygulamanız gerekecek.

Cilt beyazlatma konusunda hayli başarılı olan yoğurt maskesinin içine 1 çorba kaşığı bal da karıştırabilirsiniz. Ballı yoğurt maskesini yüzünüze sürdükten sonra 10-15 dakika bekleyin ve durulayın. Maskeyi her gün uygulayın.

Yoğurt maskenize biraz taze sıkılmış limon suyu ve birz ds yulaf unu eklerseniz, maskenin cilt beyazlatma işlemi haricinde cildinizi nemlendirmesini ve beslemesini de sağlamış olursunuz.

3-Nohut Unu İle Cilt Beyazlatma:

Nohut unu da cilt beyazlatma konusunda en çok kullanılan doğal malzemelerden birisidir. Nohut unu ile hazırlanan maskeler cilde hem daha sağlıklı, hem de daha açık bir ton kazandırır.

Malzemeler:

İsteniln mikterda nohut unu

Su veya gül suyu

Yapılışı:

Bir miktar nohut ununu, macun kıvamına gelecek kadar su veya gül suyu ile karıştırın ve bu karışımı yüzünüze, boynunuza, dekolte bölgenize, kollarınıza ve bacaklarınıza sürün. Maske kuruyana kadar cildinizd bekletin ve ılık suyla durulayın.

4-Portakal İle Cilt Beyazlatma:

Cilt bakımında en etkili maddelerin başında vitaminelr gelir. Özellikle C ve E vitaminleri cilt için en etkili vitaminler olarak bilinir. İşte bu vitaminlerden biri olan C vitamininin en çok bulunduğu meyvelerden birisi de portakaldır. Portakal, içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde cildi hem besler, hem parlatır, hem de beyazlatır. Cilt beyazlatma konusunda oldukça hünerli olan portakaldan, doğal maskeler yaparak faydalanabilirsiniz.

Bunun için 2 çorba kaşığı portakal suyu ile bir miktar toz zerdeçalı karıştırarak macunumsu bir kıvam elde edin. Bu maskeyi gece yüzünüze tatbik edin ve sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayın. Bu işlemi her gün tekrarlayın. Portakallı zerdeçal maskesini kol ve bacaklarınıza da sürebilirsiniz.

Bir başka tarif de şöyle; portakalın kabuğunu rendenin en ince gözüyle rendeleyin. Rendelediğiniz portakal kabuklarına taze yoğurdu karıştırın ve macun kıvamı alana kadar karıştırmaya devam edin. Karışımı cildinize sürerek 15-20 dakika bekleyin ve durulayın. Cildinizde bulunan siyah noktalar, lekeler ve izlerden sizi kurtaracak ve cilt renginizi açacak bir maske olan portakal maskesini haftada en fazla iki sefer uygulayın.

5-Limon Suyu İle Cilt Beyazlatma:

Bunların dışında limon da cilt rengini gözle görülür derecede açan maddelerdir. Temiz bir parça pamuğun üzerine sıktığınız limonun suyunu yüzünüzün her tarafına sürün ve 1 saat bekleyin. Limonun asitli yapısı biraz ızdırap verebilir ama sabredin. Süre dolunca yüzünüzü bol suyla durulayın. Hem yağlı ciltlerdeki fazla yağı arındıran, hem sihay noktaları temizleyen, hem de cilde gerginlik, müthiş bir parlaklık ve beyazlık veren limon suyunu her gün kullanabilirsiniz. Beklemiş limon suyu değil özellikle taze sıkılmış limon suyu tercih edin.

6- Bal İle Cilt Beyazlatma:

Bal hemen her konuda şifa sağlayan müthiş bir yiyecek. Cilt üzerinde de olumlu tesirleri olan balı, cilt beyazlatma maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Balı yüzünüze ince bir katman halinde sürün ve ılık su ile durulayın. Bal maskesi sayesinde ciltte bulunan ölü derilerin atılması sağlandığı gibi, cilt canlı ve pırıl pırıl bir görünüme kavuşacaktır.

 

Comments

comments

Takipte Kalın

Bizi takip etmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın